آموزش دوخت پرده پانچ با راهنمای تصویری | ابزار پرده

پرده های پانچ یکی از جذاب ترین مدل ها از انواع پرده های پنلی است که در طرح ها و رنگ های بسیار متنوع عرضه می‌شود. از این مدل پرده ها می‌توان در قسمت های مختلف خانه مانند پذیرایی ، اتاق نشیمن ، اتاق خواب و دیگر بخش ها استفاده کرد. بسیاری از مشتریان پس از خرید پارچه از فروشگاه های اینترنتی یا فیزیکی به دنبال آموزش دوخت پرده پانچ در مدل های مختلف هستند.

 

در این بخش از آموزش های اختصاصی فروشگاه ابزار پرده قصد داریم تا نحوه دوخت پرده پانچ به همراه نوار پانچ را به صورت قدم به قدم به شما عزیزان آموزش دهیم.

 

لوازم مورد نیاز برای دوخت پرده پانچ

برای دوخت پرده پانچ می‌توان از دو روش یعنی دوخت به همراه نوار پانچ و یا دوخت به وسیله حلقه پانچ استفاده کرد. به دلیل سهولت استفاده و انجام راحت تر کار دوخت از نوار پرده آماده پانچ استفاده می‌کنیم. لوازم مورد نیازی که قبل از شروع کار باید تهیه کنید شامل :

نوار پرده مخصوص پانچ + حلقه
نوار زانفیکس برای استحکام بیشتر پارچه
قیچی و متر برای اندازه گیری و دوخت
سوزن ته گرد و ماژیک برای علامت گذاری محل دوخت

 

نوار پرده پانچ به همراه حلقه های روکش آن عرضه می‌شود که پس از دوخت نوار پانچ حلقه های پلاستیکی بر روی حلقه های نوار قرار گرفته تا جلوه بهتری به کار بدهند. از نوار زانفیکس هم برای استحکام و ایستایی بهتر کناره های پارچه استفاده می‌شود که استفاده از آن کاملا اختیاری است.

 

نحوه برش و دوخت پارچه پانج

قبل از خرید و دوخت پرده پانچ به متراژ پارچه نسبت به پنجره توجه کنید ، بیشتر پارچه هایی که برای این مدل پرده تهیه می‌شود، متراژ پارچه 2 یا 3 برابری نسبت به متراژ پنجره دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع جنس و روش های دوخت پانچ مقاله مقدار پارچه مورد نیاز برای پانچ را حتما مطالعه کنید.

 

مرحله 1 : پارچه را در اندازه مورد نظر پرو کرده و به وسیله قیچی برش می‌دهیم. مقدار پارچه ای که برای دوخت نوار پانچ در نظر گرفته ایم حدود 10 سانتی متر بیشتر باشد تا برای کناره دوزی ها از متراژ اصلی پارچه کم نشود.

دوخت انواع پرده های پانچدوخت انواع پرده های پانچ

 

مرحله 2 : در این بخش برای دوخت کناره های پرده پانچ ابتدا به اندازه 2 سانتی متر پارچه را به داخل تا کرده و با استفاده از اتو خط تا یا همان خط دوخت را ایجاد می‌کنیم. یکبار دیگر پارچه را به داخل تا کرده تا حاشیه کناره دولایه شود و سپس با استفاده از اتو مجددا خط دوخت را ایجاد می‌کنیم.

دوخت مدل پانچدوخت مدل پانچ

 

مرحله 3 : نوار زانفیکس را بین پارچه و کناره تا شده پارچه قرار داده و به مدت 5 الی 10 ثانیه به وسیله اتو و با درجه حرارت و بخار مناسب زانفیکس را داغ می‌کنیم تا به پارچه بچسبد. این کار را برای سرتاسر کناره دوزی پارچه انجام دهید و سپس از سمت دیگر پارچه را مجددا اتو زده تا نوار زانفیکس به خوبی بین پارچه قرار بگیرد و ذوب شود.

دوخت نوار مدل پانچدوخت نوار مدل پانچ

 

نکته : در صورت عدم استفاده از نوار زانفیکس ، پارچه را به صورت دولایه تا زده و با استفاده از چرخ خیاطی حاشیه را می‌دوزیم.

 

مرحله 4 : کارهای انجام شده در این مرحله هم برای دوخت قسمت بالای پرده پانچ یعنی محل نوار پرده و هم دوخت قسمت پایینی یعنی محل سرب استفاده می‌شود. لبه پارچه را به اندازه 10 سانتی متر به داخل تا کرده و با استفاده از اتو خط دوخت را ایجاد می‌کنیم. اگر پارچه تهیه شده اضافه باشد می‌توان لبه پارچه را به صورت دولایه به داخل تا کرده تا ایستایی پرده پس از دوخت و نصب بهتر شود. برای حاشیه های کناری هم از نوار زانفیکس استفاده کنید.

دوخت پرده پانچ گلداردوخت پرده پانچ گلدار

 

مرحله 5 : لبه تا شده پارچه را به وسیله نوار زانفیکس مانند کناره دوزی با استفاده از اتو به پارچه متصل می‌کنیم. در صورت نبود زانفیکس اجباری به استفاده از آن نیست چون در هر صورت دوخت پارچه لازم است.

دوخت پرده پانچ طرحداردوخت پرده پانچ طرحدار

 

آموزش دوخت نوار پانچ به پارچه

برای دوخت پرده پانچ در بخش دوم از کار ، نوار پرده مخصوصی را که برای دوخت تهیه کرده ایم در این بخش استفاده می‌کنیم. قبل از شروع این بخش بهتر است نکاتی را درباره انواع نوار پانچ بدانید. چند مورد از ویژگی نوار پرده پانچی مناسب این است که جنس نوار از پلی استر ( به دلیل آهار مناسب ) بوده و حلقه های پرس شده بر روی آن آلومینیومی باشد. به جرات می‌توان گفت در کنار خریداران حتی بیشتر فروشنده ها هم به این مسئله توجهی ندارد و تفاوت نوار پرده پانچ با کیفیت و مقاوم را از دیگر مدل های نامرغوب تشخیص نمی‌دهند.

دوخت نوار پانچ به پارچهدوخت نوار پانچ به پارچه

جنس نوار پرده پانچ با کیفیت از پلی استر کتان یا پلی استر پنبه‌ای است و حلقه های پرس شده بر روی نوار از جنس آلومینیوم بوده تا پس شستشو و قرارگیری در محیط هایی با رطوبت بالا حلقه های آن زنگ نزد. توجه داشته باشید که حلقه پرس شده بر روی نوار آلومینیومی است و حلقه ای که پس از دوخت بر روی نوار چفت می‌شود پلاستیکی است. قبل از این که به مطالعه ادامه آموزش بپردازید حتما از طریق لینک زیر  مطلبی را که در رابطه با انوار نوار های حلقه ای برای شما تهیه کرده ایم را مطالعه کنید تا قبل از دوخت از با کیفیت بودن نوار پرده تهیه شده مطمئن شوید.

بیشتر بخوانیدنوار پرده پانچ ، راهنمای خرید انواع نوارهای حلقه‌ای

مرحله 1 : در این مرحله از دوخت پرده پانچ نوار را بر روی پرده قرار داده و به اندازه عرض پارچه برش می‌دهیم. هنگام برش به زوج بودن تعداد حلقه ها دقت کنید. سپس با استفاده از سوزن ته گرد نوار را بر روی پارچه ثابت کرده تا بتوانیم علامت های حلقه را بزنیم.

آموزش دوخت پرده پانچآموزش دوخت پرده پانچ

 

مرحله 2 : مانند تصویر زیر محل قرارگیری حلقه های نوار پرده بر روی پارچه را با استفاده از ماژیک یا خودکار علامت می‌زنیم. سپس علامت های زده شده را به وسیله قیچی یا هویه در می‌اوریم. پس از انجام این بخش نوار را بر روی پرده قرار داده و به وسیله چرخ خیاطی دوخت نوار پانچ را انجام می‌دهیم.

آموزش دوخت نوار پانچآموزش دوخت نوار پانچ

 

مرحله 3 : پس از دوخت نوار پرده ، حلقه های پلاستیکی را از سمت رویه پارچه به سوراخ های حلقه پانچ چفت می‌کنیم.

نحوه دوخت پانچنحوه دوخت پانچ

 

دوخت پرده پانچ خود را با موفقیت انجام دادید. در تصویر زیر نمونه صحیح پرده پانچ دوخته شده را مشاهده کنید.

نحوه دوخت مدل پانچینحوه دوخت مدل پانچی

طریقه دوخت پرده های پانچیطریقه دوخت پرده های پانچی

 

نکات مهم برای دوخت مدل پانچ

اگر آموزش دوخت نوار پانچ را به دقت مطالعه کرده باشید متوجه این قضیه می‌شوید که در بیشتر بخش ها از چرخ خیاطی برای دوخت استفاده نشده است و صرفا به وسیله نوار زانفیکس پارچه را به هم متصل کرده ایم. این روش برای مواقعی که چرخ خیاطی و امکانات مورد نیاز در دسترس نباشد توصیه می‌شود. در نظر بگیرید که نوار زانفیکس پس از چند بار شستشو خاصیت خود را از دست میدهد. سعی کنید تمامی قسمت های این آموزش را به وسیله چرخ خیاطی انجام دهید.

 

نکاتی کلی که برای دوخت پرده پانچ باید به آن توجه کنید :

جنس نوار پرده پانچ از پلی استر و حلقه های پرس شده آن آلومینیومی باشد. ( حلقه روکش پلاستیکی است )
در صورت نبود چرخ خیاطی یا نداشتن مهارت کافی ، تنها از نوار زانفیکس و اتو استفاده کنید.
بیشتر نوارهای پانچ کمربند هایی پلاستیکی برای تنظیم بهتر پرده برای نصب را دارند که در صورت تمایل استفاده از این مدل هم مناسب است.
تعداد حلقه هایی که بر روی پرده علامت می‌زنید زوج باشد. به طور مثال برای پرده ای با متراژ 140 سانتی متر ، 8 عدد حلقه را بر روی پرده تنظیم کنید.

 

پرده پانچ دوخته شدهپرده پانچ دوخته شده

 

خوشحالیم که با یک مطلب ویژه دیگر از وبسایت ابزار پرده توانستید آموزش دوخت پرده پانچ را به راحتی و در کمترین زمان ممکن یاد بگیرید. اگه به دکوراسیون پرده علاقه دارید برای مطالعه بیشتر درباره انواع مدل ها و دیگر موارد از وبلاگ ما دیدن فرمایید. تمامی سوالات خودتون رو در پایین همین مطلب برای ما به اشتراک بگذارید تا در سریع ترین زمان شما را راهنمایی کنیم.

منبع:
https://abzarparde.com/