آموزش ساخت و تعریف کدینگ حسابداری در نرم افزار سپیدار

ساخت کدینگ حسابها در نرم افزار سپیدار

عرض درود خدمت شما همراهان عزیز سایت حساب سنتر در قسمت دوم از فصل اول دوره آموزش جامع صفر تا صد نرم افزار سپیدار، به اولین زیر مجموعه ی سر فصل ماژول حسابداری که مبحث جالب و دوست داشتنی درختواره حساب ها یا به عبارت دیگر کدینگ حسابداری است می پردازیم.

درختواره حساب ها

برای دستیابی به بخش درختواره حساب ها در نرم افزار سپیدار نیاز است که با توجه به تصویر زیر ابتدا بر روی ماژول حسابداری کلیک کنیم  و از زیر منوی عملیات آن گزینه درختواره حسابها را انتخاب کنیم.

درختواره حساب هادرختواره حساب ها

توجه داشته باشیم که در ابتدای کار با نرم افزار، کدینگ یا درختواره ای در نرم افزار وجود ندارد. برای استفاده از کدینگ دو راه داریم یکی انتخاب از کدینگ های پیش فرض در نرم افزار سپیدار و دیگری ساخت کدینگ شخصی در نرم افزار سیپدار می باشد .

ابتدا نحوه ی انتخاب کدینگ های پیش فرض و مرور خصوصیات آن را انجام می دهیم و در انتها به شکل مختصر نحوه ی ساخت کدینگ شخصی را نیز مرور می کنیم .

راه اول انتخاب درختواره استاندارد پیش فرض نرم افزار سپیدار :

این راه که از نظر من بهتر نیز هست استفاده از کدینگ های پیش فرض نرم افزار سپیدار استی. چرا که کدینگ های داخل نرم افزار سپیدار که به شکل پیش فرض برای ما تنظیم شده اند با توجه به استاندارد های حسابداری می باشند.

کدینگ های پیش فرض نرم افزار سپیدار با توجه به زمینه ی کاری شرکت ها در چهار شکل بازرگانی، خدماتی، تولیدی و پیمانکاری وجود دارند. که ما با در نظر گرفتن فیلد کاری شرکت یکی از این کدینگ ها را از مسیر زیر می توانیم انتخاب کنیم.

کلیک بر روی سیستم حسابداری > کلیک بر روی درختواره حسابها در زیر منو عملیات > کلیک بر روی آرم سپیدار در صفحه ی مربوط به درختواره حساب ها > ورود به گزینه ی درج حساب های پیش فرض > انتخاب یکی از کدینگ ها با توجه به زمینه کاری شرکت.

درختواه پیش فرضدرختواه پیش فرض

زمانی که یکی از کدینگ های پیش فرض را انتخاب کنیم، درختواره پدیدار شده در سطح اول ابتدا نمایانگر گزینه های گروه حساب ها می باشد که با رنگ سبز نمایش داده می شوند؛ هر یک از این گروه حساب ها دارای زیر مجوعه ای از حساب های کل می شوند و با  رنگ آبی نشان داده می شوند.و در نهایت، هر حساب کل نیز دارای زیر مجموعه ای از حساب های معین است که با رنگ زرد نشان داده شده اند.

گروه حساب های درختوارهگروه حساب های درختواره

به عبارت دیگر درختواره حساب ها در سپیدار به ترتیب شامل سه سطح گروه حساب ها، حساب کل و حساب های معین است و ما میتوانیم با کلیک روی علامت مثبت کنار آنها زیر مجموعه های آنها را مشاهده کنیم؛ در درختواره حساب ها گروه حساب ها به رنگ سبز، حساب های کل به رنگ آبی، و حساب های معین به رنگ زرد هستند.

ماهیت گروه حساب ها در نرم افزار سپیدار:

همانطور که میدانیم تمام حساب ها در حسابداری یکی از سه نوع موقت، دائمی وانتظامی می باشند.

حساب موقت (سود و زیانی) : حساب ها از نوع موقت یا سود و زیانی به حساب هایی گفته می شود که طول عمر آنها در پایان هر دوره مالی است و مانده ی آن در انتهای دوره مالی صفر و بسته می شوند.

حساب دائم (ترازنامه ای) : حساب های دائم یا ترازنامه ای برخلاف حساب های موقت در پایان سال مالی بسته نمی شوند.و در طول فعالیت شرکت باز می مانند.

حساب های انتظامی : اینگونه حساب ها ماهیت مالی یا بدهکار و بستانکار ندارند و معمولا شامل حساب های مربوط به اسناد تضمینی نزد شرکت هستند. که تنها در یادداشت ها ثبت می شوند.

در درختواره های پیش فرض نرم افزار سپیدار، این تنظیمات  با توجه به اصول حسابداری انجام شده اند.

انواع ماهیت گروه حسابانواع ماهیت گروه حساب

ماهیت حساب ها در نرم افزار سپیدار :

بستانکار و بدهکار دو ماهیت هستند که در دفاتر و اسناد حسابداری ایجاد می شوند تا اثرات ریالی رخداد های مالی مجموعه های اقتصادی را مشخص کنند.

دارایی، هزینه، بهای تمام شده دارای ماهیت بدهکار هستند که با افزایش مبلغ ریالی آنها حساب بدهکار میشود و با کاهش مبلغ ریالی آنها حساب بستانکار می شود.

بدهی، درآمد، حقوق صاحبان سهام دارای ماهیت بستانکار هستند و با افزایش مبلغ ریالی آنها حساب بستانکار میشود و با کاهش مبلغ ریالی آنها حساب بدهکار می شود.

تنظیمات مربوط به بدهکار یا بستانکار بودن ماهیت حساب ها نیز در درختواره پیش فرض نرم افزار سپیدار از قبل انجام شده است.

انواع ماهیت حسابانواع ماهیت حساب

ویژگی حساب های معین نرم افزار سپیدار :

ویژگی کنترل ماهیت طی دوره : در زمان تبدیل حساب های موقت به دائم اگر هر حساب با توجه به ماهیتش شامل تداخلی باشد مانند منفی شدن موجودی بانک در انتهای دوره به شما اخطار می دهد و به شما کمک میکند که اشتباهات خود را اصلاح کنید.
ویژگی ارزی : در صورت خرید زیر سیستم ارزی با فعال کردن این تیک در حساب هایتان میتوانید علاوه بر ثبت اسناد ریالی ، گردش های ارزی خود را نیز ثبت کنید.
ویژگی تسعیر پذیر : در صورتی  که برای حساب ارزی نیازمند ثبت سند تسعیر ارز باشیم با فعال کردن این ویژگی میتوانیم سند های تسعیر ارز حساب معین را نیز ثبت کنیم.
ویژگی تفصیلی پذیر : این ویژگی را میتوان مهم ترین ویژگی حساب های معین دانست که به عنوان چهارمین سطح نرم افزار سپیدار نیز بعد از حسابهای معین شناخته می شوند.

نکته ای که برای ویژگی تفصیلی پذیر باید توجه داشت این است که در ابتدای راه اندازی نرم افزار برای حساب هایی که به این ویژگی نیاز دارند ،گزینه تفصیلی پذیر را فعال کنیم چون بعد از سند زدن در حساب معین مربوطه نمی توان این ویژگی را به دلیل نداشتن مقادیر مربوط به این شاخص فعال نمود.

همچنین برای حساب هایی که نیاز به این ویژگی نداریم حتما تیک این گزینه را برداریم چون هنگام ثبت سند یکی از فیلد های اجباری می باشد که در صورت ندادن مقدار به آن سند ثبت نمی شود.

پس حتما ما باید این ویژگی را قبل از سند زدن در تمام حساب های معین خود چک کنیم و در صورت نیاز تیک آن را بزنیم و در صورت عدم نیاز تیک آن را برداریم.

ویژگی پیگیری : ویژگی پیگیری این امکان را به ما می دهد تا در ثبت اسناد دو فیلد اضافی شماره پیگیری و تاریخ پیگیری را داشته باشیم و در ثبت اسناد مختلف از آنها بهره ببریم. نکته ای که وجود دارد این است که پر کردن این فیلد ها اجباری نیستند و در صورت نیاز می توانیم از آنها استفاده کنیم و مشکلی برای ثبت اسناد در زمان پر نکردن آنها برای ما بوجود نمی آورد.

انواع ویژگی حسابانواع ویژگی حساب

راه دوم انتخاب درختواره :

راه دوم تنظیم دستی توسط خودمان است که میتوانیم با توجه به خواسته هایمان کدینگ شخصی خودمان را پیاده سازی کنیم. برای بکار گیری این روش حتما می بایست مسلط به تئوری حساب ها باشیم که بتوانیم ماهیت حساب های کل و معیین را مشخص کنیم تا در محاسبات مشکلی نداشته باشیم.

برای این کار ما باید ابتدا گروه حساب های خود را بسازیم و بعد از آن در گروه حساب های تعریف شده حساب های کل خود را تعریف کنیم که بتوانیم در آخر نیز حساب های معین مورد نیاز هر حساب کل را معرفی و تنظیم کنیم.

برای انجام این کار کافیست بر روی آرم سپیدار کلیک کرده و با انتخاب گزینه ی جدید حساب های خود را بسازیم. برای مشاهده کامل مسیر این فرایند میتوانیم ویدیو این قسمت را از همین صفحه بصورت رایگان دانلود کنیم و مشاهده کنیم.

ساخت حساب جدیدساخت حساب جدید

با تشکر که همراه ما در قسمت دوم دوره آموزش جامع صفر تا صد سپیدار بودید لطفا نظرات ارزشمند خود را در پایین همین صفحه به ما برای بالا بردن سطح خدمات به شما عزیزان بنویسید و همچنین سوالات خود را از این درس نیز در همین بخش ارسال کنید تا کارشناسان نرم افزار سپیدار پاسخگوی شما عزیزان باشند.

download Link Mp4

منبع:
https://hesabcenter.com/