اسامی فیلم های بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر اعلام شد

به گزارش فارس، نشست خبری اعلام و معرفی فیلم‌های بخش سودای سیمرغ سی‌و‌هفتمین جشنواره فیلم فجر با حضور ابراهیم داروغه‌زاده دبیر جشنواره برگزار و در آن فیلم‌ها در پنج بخش انیمیشن، فیلم کوتاه، نگاه نو، مستند و سینمای ایران معرفی شدند.

در این مراسم جمشید مشایخی بازیگر پیشکسوت سینما هم حضور داشت و پوستر جشنواره توسط وی رونمایی شد.

 در ادامه فیلم‌های بخش‌های رقابتی جشنواره معرفی شد که اسامی آنها به شرح ذیل است؛

بخش سینمای ایران

در بخش مسابقه سینمای ایران به عنوان مهم‌ترین بخش جشنواره به ترتیب حروف الفبا فیلم‌های زیر معرفی شدند:

«آشفتگی» به کارگردانی فریدون جیرانی«ایده اصلی» به کارگردانی آزیتا موگویی«بنفشه آفریایی» به کارگردانی مونا زندی حقیقی«بیست‌وسه نفر» به کارگردانی مهدی جعفری«پالتو شتری» به کارگردانی مهدی علی میرزایی«تیغ و ترمه» به کارگردانی کیومرث پور‌احمد«جمشیدیه» به کارگردانی یلدا جبلی«خون خدا» به کارگردانی سیاوش علی عباس میرزایی«درخونگاه» به کارگردانی منصور سهراب پور و سیاوش اسعدی«سال دوم دانشکده من» به کارگردانی رسول صدرعاملی«سرخ پوست» به کارگردانی نیما جاویدی«سمفونی نهم» به کارگردانی محمدرضا هنرمند«شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار«طلا» به کارگردانی پرویز شهبازی«تختی» به کارگردانی بهرام توکلی«قسم» به کارگردانی محسن تنابنده«قصر شیرین» به کارگردانی رضا میرکریمی«ماجرای نیمرزو ۲»به کارگردانی محمدحسین مهدویان«متری شش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی«مردی بدون سایه» به کارگردانی علیرضا رئیسیان«مسخره باز» به کارگردانی همایون غنی زاده«ناگهان درخت» به کارگردانی پیمان معادی

در این بخش سه فیلم «آنجا همان ساعت» به کارگردانی سیروس الوند، «بی‌حسی موضعی» به کارگردانی حسین مهکام و «مدیترانه» به کارگردانی مهدی هاجت‌مند به عنوان فیلم‌های ذخیره معرفی شدند تا اگر برخی فیلم‌ها به جشنواره نرسیدند یکی از اینها جایگزین شود.

بخش انیمیشن

به گفته داروغه زاده در بخش انیمیشن فیلم‌های «آخرین داستان» به کارگردانی اشکان رهگذر، «بنیامین» به کارگردانی محسن عنایتی نوش‌آبادی و «شب آفتابی» به کارگردانی سید‌علی مدنی با هم برای دریافت جایزه ویژه داوران رقابت‌ خواهند کرد زیرا امکان رقابت در بخش سودای سیمرغ را نداشتند.

بخش فیلم کوتاه

در بخش فیلم سینمایی کوتاه فیلم‌های «اس» به کارگردانی حامد اصلانی، «تشریح» به کارگردانی سیاوش شهابی، «بچه خور» به کارگردانی محمد کارت، «تو هنوز اینجایی» به کارگردانی کتایون پرمر و محمد روحبخش، «دریای تر» به کارگردانی فاطمه احمدی، «رورانس» به کارگردانی سوگل رضوانی و «گسل» به کارگردانی سهیلا میرشریفی با هم رقابت خواهند کرد.

بخش نگاه نو

در بخش نگاه نو ۱۰ فیلم به رقابت خواهن پرداخت که اسامی آنها به شرح ذیل است؛

«پالتو شتری» به کارگردانی مهدی علی‌میرزایی«جاندار» به کارگردانی حسین امیری«حمال طلا» به کارگردانی تورج اصلانی«دیدن این فیلم جرم است» به کارگردانی رضا زهتاب چیان«روز‌های نارنجی» به کارگردانی آرش لاهوتی«زهرمار» به کارگردانی سیدجواد رضویان«سونامی» به کارگردانی میلاد صدر‌عاملی«مسخره‌باز» به کارگردانی همایون غنی‌زاده«معکوس» به کارگردانی پولاد کیمیایی«یلدا» به کارگردانی مسعود بخشی

بخش مستند

در بخش مستند سه فیلم «بهارستان خانه ملت» به کارگردانی بابک بهداد، «همه چیزهایی که جایشان خالی است» به کارگردانی زینب تبریزی و «خانه‌ای برای تو» به کارگردانی مهدی بخشی مقدم با هم رقابت می‌کنند.

امیدوارم مشکل آشغال‌های دوست‌داشتنی حل شود

در ادامه داروغه‌زاده دبیر سی‌و‌هفتمین جشنواره فیلم فجر درباره حضور نداشتن فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» گفت: امیدوارم مشکل نمایش این فیلم به زودی حل شود، فیلم آشغال‌های دوست داشتنی تا سال ۹۶ پروانه نمایش نداشت اما توانست پروانه نمایش بگیرد و همه تلاشمان را می‌کنیم که اکرانش را بگیریم.

وی ادامه داد: به نظرم فیلم آشغال‌های دوست داشتنی فیلم خوبی است زیرا درباره گفت‌وگو و وحدت، ایران و توصیه به وحدت ملی است. امیدوارم اختلاف نظرها درباره آن برطرف شود و مثل همه فیلم‌هایی که مشکل داشتند و سوء تفاهم‌‌های درباره‌اش ایجاد و بعدها برطرف شد، مشکل آن حل شود. چراکه پخش هیچ فیلم سینمایی نمی‌تواند معضلی برای نظام ایجاد کند. امیدوارم درباره حوزه فرهنگ که حوزه‌ای نرم است انعطاف داشته باشیم.

ایجاد فرصت برای رساندن فیلم‌های کامل نشده به جشنواره

دبیر سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر در پاسخ به این سوال که آیا این رویه که هیات انتخاب تنها بخشی از بعضی از فیلم‌ها را دیده‌اند، گفت: این اختیاری است برای فیلم‌سازی که فیلمش کامل نشده بتواند فیلمش را برای حضور در جشنواره کامل کند. ما می‌خواستیم این فرصت را از فیلم‌ها نگیریم. ضمن این که اکثریت فیلم‌ها نسخه کامل یا نسخه قابل قضاوت داشتند.

نسخه‌ای از فیلم مصائب شیرین به جشنواره نرسیده است

داروغه‌زاده در پاسخ به این سئوال که آیا فیلم مصائب شیرین ساخته علیرضا داودنژاد را دیده اند، پاسخ داد: نسخه‌ای از فیلم به جشنواره نرسیده است.

به گزارش خبرگزاری فارس؛ سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر از ۱۰ تا ۲۲ بهمن‌ماه همزمان با گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در تهران برگزار می‌شود.

منبع:
https://www.alef.ir/