اصلاً هر چه شما بگویید به ‌روی چشم!/ تقدیر از سه گلفروش سرچهارراه دانش آموز شیراز/ عکس

زهرا عواطفی نژاد/خبرجنوب

 از عمل جراحی در یک اتاق تاریک گرفته تا جسد باد کرده در قطعی برق! اما در دل همه این تاریکی ها یک زیبایی هم نمایان شد و آن ویدئویی بود مربوط به سه گلفروش سرچهارراه ها در شیراز که در خاموشی مطلق خیابان به صورت خودجوش دست به کار شده و خودروهای گیج و قفل در ترافیک را هدایت کردند. این ویدئو به یکی از ویدئوهای پر بازدید فضای مجازی تبدیل شد و حالا در یوتیوب نیز به نمایش گذاشته شده است. این فیلم سه جوان گلفروش را حوالی ساعت 21 در چهار راه دانش آموز شیراز نشان می دهد که کار و کاسبی خود را کنار گذاشته و در غیاب مأموران راهور در حال بازگشایی مسیری هستند که به دلیل قطعی چراغ راهنما قفل شده است البته در این میان نبایدحرکت قابل تحسین رانندگان شیرازی را فراموش کرد که نهایت همکاری را با این سه گلفروش سرچهارراه دارند و با زدن بوق های ممتد احساساتشان را ابراز می کنند و از ته دل جار می‌ زنند:«اصلاً هر چه شما بگویید به ‌روی چشم!». آمارهای کانال تلگرامی می ‌گوید همین کلیپ میلیون ها بار دانلود شده است. بازتاب این ویدئو «خبرجنوب» را بر آن داشت که موضوع را با سردار رهام بخش حبیبی فرمانده انتظامی فارس در میان بگذارد تا به نحوی از این سه گلفروش خیابان تقدیر شود. پیشنهادی که با استقبال گرم سردار حبیبی رو به رو شد و صبح دیروز فرمانده انتظامی استان فارس طی تماس تلفنی با «خبرجنوب» اعلام کرد که به وعده خود عمل کرده و میزبان این سه گلفروش است. اما میزبانی پلیس فارس از سه پسر گلفروش تنها اقدام رئیس پلیس استان نیست، این سه نفر هم اکنون با گرفتن کارت پلیس افتخاری همیار پلیس شده اند. فرمانده انتظامی استان فارس ضمن تقدیر از این سه گلفروش خطاب به آن ها گفت: بنده و کلیه کارکنان نیروی انتظامی به وجود شما افتخار می کنیم و خوشحالیم که انسان هایی با وجدان همانند شما این اقدام خوب و مبارک را انجام داده و پلیس را یاری کرده اید.. سردار رهام بخش حبیبی افزود: اگر همه ما انسان ها یکدیگر را دوست داشته باشیم، در آن صورت خداوند نیز ما را دوست خواهد داشت و از گناهان ما خواهد گذشت. این احساس زیبای شما در کمک کردن به روان سازی ترافیک و مشکل به وجود آمده، بسیار ارزشمند است و رضایت خداوند متعال را به دنبال دارد. سعید احمدی گلفروش 20 ساله در این رابطه به «خبرجنوب» گفت: من از زمانی که حدوداً 10 ساله بودم به دلیل وضعیت اقتصادی که خانواده ام داشتند در حالی که سه سال بیشتر درس نخوانده بودم مجبور شدم که ترک تحصیل کنم و به کودک کار تبدیل شدم. وی افزود: الان نزدیک به 10 سال است که سر چهارراه گل می فروشم و از این طریق مبلغ ناچیزی پول توجیبی برای خودم دست و پا می کنم تا سربار خانواده نباشم. در این سالها هم با پول ناچیز بخور و نمیری که به دست آورده ام، مخارج اولیه خودم را تأمین کرده ام.

اصلاً هر چه شما بگویید به ‌روی چشم!/ تقدیر از سه گلفروش سرچهارراه دانش آموز شیراز/ عکس وی ادامه داد: حدود چهار الی پنج سال است که دو پسر بچه دیگر هم سر همین چهار راهی که من گل می فروشم مشغول گلفروشی هستند و من هم به آن ها کمک می کنم تا بتوانند مخارج اولیه خودشان را تأمین کنند.در این سالها با مشکلات زیادی مواجه بودم، بعضی مواقع مردم حاضر به خرید گل نبودند روزهایی می شد که سود چندانی نکرده بودم و با جیب خالی به خانه می رفتم.این گلفروش 20 ساله در رابطه با فیلم او و دوستانش که هم اکنون به یک فیلم پر بازدید در فضای مجازی تبدیل شده، گفت: من اصلاً از این فیلم خبر نداشتم تا این که چند شب قبل یکی از دوستانم این فیلم را در دایرکت اینستاگرامم فرستاد و زمانی که آن را دیدم متوجه شدم که یک نفر از آن شب فیلم گرفته و در فضای مجازی منتشر کرده است. زمانی که کامنت های مردم زیر این پست را خواندم خیلی خوشحال شدم. وی افزود: چند شب قبل حوالی ساعت 9 بود که برق حوالی خیابان دانش آموز قطع شد و ما هم مشغول فروش گل بودیم. قطعی برق باعث از کار افتادن چراغ راهنما شد. ناگهان تمام خودروها در هم قفل شدند و هیچ مسیری برای تردد باز نبود. آن زمان مأمور راهور هم نبود، با 110 تماس گرفتیم و ترافیک را اعلام کردیم اما حضور پلیس زمانبر بود از این رو تصمیم گرفتیم که گل فروختن را تعطیل کنیم و برای دقایقی نقش پلیس را ایفا کرده و راه را باز کنیم. سه نفری مشغول شدیم و راه را باز کردیم البته رانندگان هم خیلی همکاری کردند و با بوق زدن از ما تقدیر کردند. با وجود این که بعد از کمک کردن گل های ما همگی پژمرده و غیر قابل فروش شدند ولی از انجام این کار که به نحوی کمک به مأموران زحمتکش نیروی انتظامی بود، خوشحال هستیم.

احمدی ادامه داد: چند روز قبل یک مأمور پلیس آمد و از ما دعوت کرد که به دفتر سردار حبیبی برویم. دیروز صبح رفتیم، از ما تقدیر کردند و یک کارت همیار پلیس دادند و قرار شد پلیس افتخاری باشیم. بعد از این دیدار ما را سوار ماشین پلیس کردند و به خانه رساندند.این گلفروش سرچهارراه گفت: در روزهای بعد از این اتفاق، مردم که از این اقدام ما راضی شده بودند، از ما گل های بیشتری نیز می خریدند و می گفتند که ما انسان های خوبی بوده ایم که به آن ها کمک کرده ایم. البته این را هم بگویم یکی از دلایلی که ما این کار را انجام دادیم، مأموران زحمتکش پلیس بودند، ما هر روز آنها را در چهار راه ها می بینیم و درک می کنیم که در سرما و گرما ساعت ها ایستاده و با زحمت فراوان به مردم کمک می کنند و ترافیک را روان می سازند. از مردم نیز تشکر می کنیم که حرف ما سه نفر را گوش کردند و باعث شدند تا مشکل ترافیک به وجود آمده حل شود، اگر همه ما به عنوان یک شهروند وظیفه خود را انجام داده و احساس مسئولیت کنیم، جامعه ای خوب و آرام خواهیم داشت. از مردم می خواهیم که با پلیس همکاری لازم را داشته باشند تا همیشه شهری منظم و بدون ترافیک داشته باشیم.

23

منبع:
https://www.khabaronline.ir/