افسردگی غیرمعمول یا آتیپیک چه تفاوتی با افسردگی عمده دارد؟ | فول فکر

افسردگی غیرمعمول یا آتیپیک نوعی از اختلال افسردگی یا دیستیمیا است که شامل چندین نشانه‌ی خاص شامل افزایش اشتها یا افزایش وزن، خواب‌آلودگی یا خواب بیش از حد، خستگی و ضعف چشمگیر، احساساتی که به شدت تحت تاثیر شرایط محیطی بوده و به این شرایط به سرعت واکنش نشان می‌دهد. علاوه بر این فرد مبتلا به این اختلال ممکن است به شدت حساس بوده و در شرایطی همچون رد شدن توسط دیگران بسیار تحت تاثیر قرار گیرد.

 

افسردگی غیرمعمول یا آتیپیک چیست؟

اسن نوع از افسردگی می‌تواند یک مشخص کننده (specifier) برای افسردگی شدید یا اختلال دیستیمیا باشد. افراد مبتلا به افسردگی غیرمعمول یا آتیپیک اغلب در سال‌های ابتدایی زندگی به طور مثال در سنین نوجوانی به سر می‌برند. یک فرد مبتلا به افسردگی عمده‌ی کلاسیک معمولا پنج مورد از نه مورد نشانه‌های زیر را در خود دارد:

احساس غم و افسردگی در طول روز و تقریبا در بیشتر روزهااز دست دادن احساس لذت نسبت به چیزهایی که زمانی لذت‌بخش بود.تغییر عمده در وزن ( افزایش یا از دست دادن بیش از ۵٪ از وزن کل بدن در طول کمتر از یک ماه ) و یا اشتهابی‌خوابی و یا خواب بیش از حد در طول روزحالت بی‌قراری فیزیکی و یا ناآرامی که کاملا از نظر دیگران قابل توجه است.خستگی و یا از دست دادن سریع انرژی تقریبا در تمامی روزهااحساس ناامیدی و یا بی‌ارزشی و یا احساس شدید گناه در بیشتر روزهاعدم تمرکز کافی و یا از دست دادن قدرت تصمیم‌گیری در طول روزداشتن افکار مربوط به طرح‌ریزی برای خودکشی و یا اقدام به آن و فکر کردن بیش از اندازه به مرگ در طول روز

اختلال افسردگی دیستیمیا که در حال حاضر در جامعه‌ی روان‌پزشکی به عنوان اختلال افسردگی مداوم یا افسردگی شدید مزمن شناخته شده است شرایطی است که شامل احساسات افسردگی در بیشتر روزهاست. این شرایط نه تنها برای بیشتر از دو سال در بزرگسالان (نوجوانان و جوانان) به طول می‌انجامد بلکه شامل حداقل پنج مورد از علائمی است که معمولا برای توصیف افسردگی عمده بکار می‌روند.

افسردگی غیرمعمولجدای از نام آن، افسردگی غیرمعمول یا آتیپیک بسیار رایج است.

جدای از نام آن، افسردگی غیرمعمول یا آتیپیک بسیار رایج است. این افسردگی با افسردگی مالیخولیایی ( نوع دیگری از زیرشاخه‌های افسردگی) مقایسه می‌شود که شامل علائمی همچون بی‌خوابی ( به جای خوابیدن بیش از حد)، از دست دادن اشتها (به جای افزایش اشتها، عدم وابستگی نسبی نسبت به شرایط محیطی و توانایی قابل توجهی در لذت بردن می‌باشد.

 

علائم افسردگی غیرمعمول یا آتیپیک چیست؟

یکی از اصلی‌ترین و بارزترین ویژگی‌هایی که این افسردگی را از افسردگی مالیخولیایی جدا می‌سازد، واکنش‌پذیری خلقی است. به عبارت دیگر فرد مبتلا به آتیپیک با به وجود آمدن تغییرات مثبت در محیط اطرافش تغییرات حالت خود را که رو به حالات مثبت می‌رود، احساس خواهد کرد. در افسردگی مالیخولیایی این تغییرات مثبت در موود به ندرت اتفاق می‌افتد. علاوه بر این، معیارهای تشخیصی حداقل دو مورد از علائم زیر را همراه با واکنش‌پذیری خلقی بیان می‌کند:

خواب بیش از حد در طول روزافزایش اشتها و یا به عبارتی اضافه وزنبروز واکنش شدید و یا افزایش حساسیت نسبت به رد شدن و در نتیجه به وجود آمدن مشکلاتی در روابط اجتماعی و کاریاحساس وزن زیاد بر روی دوش فرد و یا احساس رخوت و فلج شدگیافسردگی غیرمعمول یا آتیپیکیکی از اصلی‌ترین و بارزترین ویژگی‌هایی که افسردگی غیرمعمول یا آتیپیک را از افسردگی مالیخولیایی جدا می‌سازد، واکنش‌پذیری خلقی است. 

پزشک معمولا علل هر کدام از عوال بالا را بررسی خواهد کرد.  این بررسی‌ها شامل معاینه و آزمایشات فیزیکی و یا انجام تست‌هایی برای سلامت فیزیکی و نداشتن مشکلات دیگر همچون کم‌کاری تیروئید است. با کم کاری تیروئید، سطح پایین هورمون تیروئید می‌تواند منجر به بروز علائمی چون افسردگی و یا اضافه وزن شود.

 

چه چیزی موجب بروز افسردگی غیرمعمول یا آتیپیک می‌شود؟

معمولا اعتقاد بر این است که افسردگی ناشی از اختلال در عملکرد بخشی از مغز است که معمولا خلق و خو را تنظیم می‌کند و یک ناحیه از مغز این اجازه را می‌دهد تا با دیگری ارتباط برقرار کند. سلول‌های عصبی موجود در این مدارها سیگنال‌ها را از طریق مواد شیمیایی که انتقال دهنده‌های عصبی نامیده می‌شوند، ارسال می‌کنند. به نظر می‌رسد که داروهای ضدافسردگی تلنگری به این مواد شیمیایی می‌زنند و از این طریق کارایی مدارهای مغز مربوط به تنظیم خلق و خو را بهبود می‌بخشند.

در حالیکه علت دقیق افسردگی فعلا نامشخص و ناشناخته است، عوامل خطری که برای افسردگی وجود دارد معمولا شامل موارد زیر می‌شود:

سابقه‌ی خانوادگی افسردگیاز دست دادن‌های مهم و قابل توجه در زندگی -مرگ، طلاق، جدایی- که ممکن است آسیب‌پذیری شخص را نسبت به افسردگی بالا ببرد.درگیری بین او و افراد دیگر بخصوص افراد نزدیک خانواده‌اش و بروز احساساتی همچون احساس گناههرگونه سوء استفاده – جسمی، جنسی و یا عاطفیهرگونه رویداد مهم در زندگی همچون جابجا شدن و نقل مکان کردن، تغییر و یا از دست دادن کار، فارغ‌التحصیلی، بازنشستگی یا انزوای اجتماعی در افرادی که دارای آسیب‌پذیری بیولوژیکی نسبت به افسردگی هستند.هرگونه بیماری جدی، مانند سرطان، بیماری قلبی، سکته‌ی مغزی یا ایدز، مصرف مواد مخدر و یا الکل

 

افسردگی غیرمعمول یا آتیپیک چگونه درمان می‌شود؟

پزشکان معمولا روان‌درمانی تحت نظارت یک روانشناس متخصص و یا مصرف داروهای خاص بسته به شرایط فرد را توصیه می‌کنند. در واقع انواع مختلف روان درمانی و داروهای ضدافسردگی وجود دارد که برای درمان این نوع بیماری به کار گرفته می‌شوند. ابتدا می‌بایست به یک روان‌درمان ، روانپزشک و یا روانشناس متخصص مراجعه کرده و مشکل خود را با او در میان بگذارید. پزشک مورد نظر ابتدا با انجام تست‌ها و آزمایشات مختلف وضعیت شما را به بهترین شکل ممکن خواهد سنجید و نسبت به این شرایط است که نوع داروی شما را مشخص خواهد کرد.

شما می‌تواند با مراجعه به صفحه‌ی اصلی سایت فولفکر با متخصصین ما در این‌باره ارتباط برقرار کنید و به بهترین و راحت‌ترین شکل ممکن و به صورت آنلاین مشکلات خود را با آن‌ها مطرح کنید و نتایج مطلوب خود را از این جلسات دریافت کنید.

 

 

 

 

 

 


منبع:
https://fullfekr.com/