تزریق واکسن کرونا در ارمنستان برای ایرانیان به شکل رایگان | مجله علی بابا

بر اساس اخبار منتشر شده وزارت بهداشت ارمنستان و گفتگو با خبرگزاری یوراسیانت، از تاریخ 15 اردیبهشت 1400 (یا 5 می 2021) وزارت بهداشت این کشور این اجازه را به یکی از مراکز تزریق واکسن کرونا داده تا در سطح عمومی فعالیت کرده و حتی برای گردشگران خارجی هم واکسن تزریق کند. بر اساس اظهارات متولیان این امر،  هدف از راه‌اندازی این مراکز  «دسترسی آسان به واکسن برای همه مردم» اعلام شده است.

فهرست مطالب
نمایش

تزریق واکسن کرونا در ارمنستان برای ایرانیان.

چه نوع واکسن کرونا در ارمنستان تزریق می‌شود؟

سخن پایانی

نکته قابل توجه تزریق واکسن کرونا در ارمنستان این است که این واکسیناسیون به صورت رایگان و بدون ثبت‌نام قبلی صورت می‌گیرد. در ادامه، جزئیات بیشتری در مورد تزریق واکسن کرونا در ارمنستان برای ایرانیان بخوانید.

همین الان می‌توانید رزرو تور ارمنستان را قطعی کنید.

واکسن کرونا در ارمنستانتزریق واکسن کرونا در ارمنستان برای ایرانیان.

ایستگاه بهداشت سیاری که در ارمنستان راه افتاده تحت نظارت و مدیریت مستقیم وزارت بهداشت آن کشور است. به گفته افرادی که از این ایستگاه استفاده کرده‌اند، تزریق واکسن در آن نیاز به ثبت نام ندارد و کل این فرآیند ۱۰ دقیقه طول می‌کشد.

آمارها حکایت از آن دارند که تا کنون لهستانی‌ها، روس‌ها، ایرانی‌ها و چینی‌ها رکورددار دریافت واکسن از این ایستگاه بهداشت خیابانی بوده‌اند.

به نظر می‌رسد دلیل این اقدام از سوی دولت ارمنستان این باشد که مردم ارمنستان به این دلیل که تحت تاثیر اخبار و سیاست‌هایی هستند که سعی دارد این واکسن‌ها را ناامن جلوه دهد، تمایل چندانی به تزریق واکسن ندارند و گویا این اقدام دولت ارمنستان نوعی خودنمایی محسوب می‌شود.

به گفته خبرگذاری یوراسیانت، از زمان شروع این کمپین فقط 12 هزار نفر دوز اول واکسن را گرفته‌اند که حدودا 0.4 کل جمعیت این کشور است.

چه نوع واکسن کرونا در ارمنستان تزریق می‌شود؟

در ایستگاه‌های بهداشتی مذکور، هردو واکسن اسپوتنیک و آسترازنکا تزریق می‌شود. البته شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه هیج تضمینی وجود ندارد که تمام کسانی‌که به ارمنستان سفر می‌کنند حتما واکسن می‌زنند.

بر اساس اخباری که به دستمان رسیده است، واکسن موجود در ارمنستان تنها به یک کشور و برند خاص محدود نمی‌شود، چراکه، ارمنستان حدود 100 هزار دوز واکسن کرونای چینی و حدود 24 هزار دوز واکسن آسترازنکا و 31 هزار دوز واکسن اسپوتینک روسی به صورت هدیه از دولت‌های چین، بریتانیا/استرالیا و روسیه هدیه گرفته و برای همین این امکان را دارد که گردشگران خارجی را نیز واکسینه کند.

armenia covid vaccinationالبته طبق اعلام عده‌ای از کسانی که در این ایستگاه‌های خیابانی واکسن دریافت کرده‌اند، واکسن روسی اسپوتنیک و واکسن چینی کروناوک در اولویت تزریق هستند.

چند نکته در مورد تزریق واکسن کرونا در ارمنستان

اگر یادتان باشد گفتیم که بیش از یک نوع واکسن کرونا در این ایستگاه‌های سیار واکسیناسیون وجود دارد. به گفته تعدادی از آژانس‌های گردشگری، افراد 18 تا 54 سال که مبتلا به بیماری‌های مزمن هستند واکسیناسیون‌شان با واکسن اسپوتنیک انجام می‌شود.

همچنین افرادی که هیچ بیماری مزمنی ندارند و سنشان بالای 54 سال است واکسیناسیون‌شان با واکسن استرازنکا انجام می‌شود.

سخن پایانی

لازم به دکر است که تزریق واکسن در این کشور با شرایط و اما و اگرهایی همراه است؛ پس اگر قصد سفر به این کشور و دریافت واکسن کرونا را دارید، حتما نکات زیر را به دقت مطالعه کرده و آنها را به خاطر بسپرید:

توجه داشته باشید که مسئولیت کامل واکسیناسیون به عهده شخص مسافر است. به این معنا که نه آژانسی که با آن سفر می‌کنید و نه دولت ارمنستان هیچ مسوولیتی در قبال عواقب تزریق واکسن بر عهده نخواهد گرفت.
عوارض و عواقب احتمالی تزریق واکسن کرونا در کشور ارمنستان به عهده مسافر خواهد بود و هیچ بیمه‌ای در ایران آن را پوشش نمی‌دهد.
بعد از تزریق واکسن در نوبت اول، دوز دوم هم برای افراد لازم است که ۴۰ روز بعد از اولین تزریق اتافاق می‌افتد و باید برای سفر به ارمنستان برنامه‌ریزی و هزینه شود.
با توجه به لزوم دریافت دوز دوم واکسن کرونا، هیچ تضمینی در رابطه با ادامه‌دار بودن تزریق رایگان واکسن و یا وضعیت تردد مرزی وجود نخواهد داشت.

منبع:
https://www.alibaba.ir/