راهنمای خرید پرده ؛ همه آنچه قبل از خرید پرده باید بدانید | پلازامگ

برای خرید پرده باید به فاکتورهای مختلفی مثل جنس پارچه، رنگ، طرح، سبک و اندازه آن توجه کرد. در این مقاله نکات مهم جهت انتخاب پرده مناسب بیان شده است.

خرید پرده جدید یکی از کارهایی است که می‌تواند به تغیر دکوراسیون اتاق کمک کند. پرده برای پوشاندن پنجره و زیبایی اتاق استفاده می‌شود. همچنین برای جلوگیری از ورود نور خورشید به داخل از پرده استفاده می‌شود. انتخاب پرده مناسب تاثیر زیادی در زیبایی هر اتاق دارد. عوامل متعددی باید برای خرید پرده در نظر گرفته شوند. رنگ، جنس پارچه، اندازه و طرح باید در هنگام انتخاب پرده ارزیابی شود. برای انتخاب پرده باید به دکوراسیون اتاق نیز توجه شود. علاوه بر این اندازه و شکل اتاق نیز از عوامل مهمی در انتخاب و خرید پرده هستند.

همچنین بخوانید: راهنمای خرید فرش ؛ نکاتی که قبل از خرید فرش ماشینی باید بدانید
آنچه در این مقاله می‌خوانید:

راهنمای خرید پرده ؛ نکاتی که قبل از خرید پرده باید بدانید

انتخاب پارچه
انتخاب رنگ و کنتراست
طول پرده
شکل و سبک پرده

 

راهنمای خرید پرده ؛ نکاتی که قبل از خرید پرده باید بدانید

جنس پرده

برای انتخاب پرده باید به عوامل مختلفی دقت کنید. برای مثال انتخاب جنس و رنگ پارچه از نکات اساسی در خرید پرده است. برای انتخاب پارچه حتما انواع پارچه‌های موجود در بازار را بررسی کنید. انتخاب پرده باید با توجه به سلیقه‌های شخصی شما باشد. انتخاب جنس پارچه، رنگ، نوع و طول هنگام خرید پرده مهم هستند. انتخاب کردن می‌تواند مشکل باشد. اما فراموش نکنید که سلیقه شخصی خودتان را نیز در نظر بگیرید. دکوراسیون منزل از جمله پرده‌ها یک انتخاب زیبایی‌شناختی فردی است که منعکس‌کننده سبک شخصی شماست. بعلاوه پرده‌های منزل شما باید از نظر بصری برایتان جذاب باشند.

اندازه پرده نیز باید با اندازه پنجره تطابق خوبی داشته باشد. پس قبل از خرید پرده اندازه پنجره را دقیقا در نظر بگیرید. برای خرید پرده حتما به قابلیت شستشو آن نیز دقت کنید. از نکات مهم دیگر انتخاب سبک و نوع پرده است. برای انتخاب شکل پرده باید به کاربری و دکوراسیون اتاق توجه کرد. برای مثال پرده اتاق خواب، پذیرایی و آشپزخانه متفاوت است. در ادامه به بررسی مهمترین نکات انتخاب پرده می‌پردازیم.

 

انتخاب پارچه

رنگ پرده

انتخاب پارچه بخش اساسی در خرید پرده است؛ زیرا جنس پارچه چگونگی عملکرد و استحکام پرده‌های شما را تعیین می‌کند. اگر پارچه پرده خیلی ضخیم باشد ممکن است ظاهر زیبایی نداشته باشد. پارچه‌های نازک نیز ممکن است عملکرد مورد نظر شما را نداشته باشند. قبل از خرید پارچه حداقل دو متر از آن را ابتدا امتحان کنید. به این صورت مطمئن می‌شوید که پارچه می‌تواند شکل مورد نظر شما را داشته باشد. میزان تابش نور خورشید به پنجره نیز در انتخاب جنس پارچه موثر است. اما اگر دائما پرده‌های خود را عوض می‌کنید، دوام پارچه اهمیت زیادی ندارد.

 

همچنین بخوانید: راهنمای خرید هود آشپزخانه + بهترین مارک هود آشپزخانه
دوام پارچه

برای اتاق‌های آفتابگیر پارچه‌های بادوام را انتخاب کنید. نور خورشید به مرور زمان به پرده آسیب می‌زند؛ اما برخی از پارچه‌ها در برابر اشعه خورشید دوام بیشتری دارند. ابریشم فاکس، پارچه چیت، ابریشم زربافت و کتان جزء محکم‌ترین پارچه‌ها هستند. این پارچه‌ها نسبت به پوسیدگی مقاوم‌تر هستند. از طرح‌هایی استفاده کنید که ظاهر خود را با تابش نور خورشید از دست ندهند. پارچه‌های بدون طرح یا با طرح ساده‌تر مناسب‌تر هستند. رنگ‌های روشن در مقابل تابش نور خورشید حساس‌ترند. پارچه‌های دکوراتور بخاطر داشتن رشته‌های بیشتر، دوام بیشتری دارند. اگر دوست‌ دارید که پرده‌های خود را با طرح دلخواه تنظیم کنید، از این پارچه‌ها استفاده کنید. برخی از مارک‌های پارچه برای اتاق‌های آفتابگیر طراحی شده‌اند؛ بنابراین انتخاب یکی از این مارک‌ها توصیه می‌شود.

 

پارچه نازک

راهنمای خرید پرده

اگر دوست دارید در فضای اتاق خود از نور طبیعی استفاده کنید، خرید پرده‌های حریر راه حل مناسبی است. حریر بسیار نازک است و نور را به خوبی از خود عبور می‌دهد. اگر فضای اتاقتان کوچک است از پارچه حریر استفاده کنید؛ زیرا فضای بسیار کمی را به خود اختصاص می‌دهد. حریر همچنین مانع از تهویه هوا نمی‌شود. اگر تمایل دارید که فضای داخل اتاق مشخص نباشد، از پارچه‌های حریر ضخیم‌تر استفاده کنید. پارچه‌های نیمه‌شفاف بدون کم کردن روشنایی حریم خصوصی را نیز حفظ می‌کنند. اگر حساسیت دارید، از پارچه‌های حریر استفاده کنید. آن‌ها از ورود گرده‌ها جلوگیری کرده و برای پنجره‌های باز بسیار عالی هستند. پارچه‌های حریر از مواد مختلفی مثل کتان، ابریشم و مواد مصنوعی تولید می‌شوند. کتان مقرون‌به‌صرفه‌ترین انتخاب است. می‌توانید در ماه‌های سردتر، پرده دیگری را با پارچه‌های ضخیم‌تر به آن اضافه کنید. در این صورت می‌توانید به گرمتر شدن اتاق کمک کنید.

 

پارچه های ضخیم

چه پرده ای بخرم

همچنین بخوانید: آشنایی با بهترین نرم افزار های طراحی خانه

اگر بیشترین مقدار پوشش را دوست دارید، از پارچه‌های ضخیم استفاده کنید. برای پوشاندن پنجره‌های بزرگ پارچه‌های لخت و آویزان را انتخاب کنید. اگر دوست ندارید که نور زیادی وارد اتاق شما شود، پارچه‌های ضخیم مناسب هستند. پارچه‌های مخملی، مخمل نخی، جیر، مخمل کبریتی و مخلوط پشم ضخامت خوبی دارند. برای زمستان‌ها پارچه‌های ضخیم به عایق‌کاری اتاق و افزایش راندمان انرژی سیستم گرمایش کمک می‌کنند. گزینه دیگر برای پارچه ضخیم و سنگین استفاده از پرده‌های کتان است. به خاطر داشته باشید که پارچه‌های ضخیم‌تر ظاهری سنتی دارند؛ بنابراین برای اتاق‌های با دکور مدرن مناسب نیستند.

اگر با ورود نور به اتاق در شب مشکل دارید یا حتی اگر به طور کلی برای خوابیدن مشکلی دارید، پرده‌های ضخیم و تیره به طور موثری مانع از ورود نور به اتاق خواب شما می‌شوند. آن‌ها باعث کاهش ورود صدا از بیرون نیز می‌شوند. پرده‌های مشکی معمولاً از پلی استر بسیار سنگین ساخته شده‌اند. این پارچه‌ها عایق نور و صدا هستند و همچنین می‌توانند به عایق‌کاری اتاق از هوای گرم یا سرد کمک کنند. در هتل‌ها بیشتر برای کنترل دمای اتاق، از پرده‌های ضخیم استفاده می‌شود.

 

انتخاب رنگ و کنتراست

راهنمای خرید پرده

همچنین بخوانید: بهترین بخاری برقی موجود در بازار (راهنمای خرید)

برای خرید پرده ترکیب رنگ موجود در اتاق را در نظر بگیرید. پرده‌ها باید مکمل دکوراسیون اتاق باشند؛ بنابراین به ترکیب رنگ فعلی اتاق نگاهی بیندازید. برای انتخاب رنگ پرده طرح کاغذ دیواری یا پارچه مبلمان خود را در نظر بگیرید. رنگی را انتخاب کنید که پرده‌های شما را با ترکیب رنگ اتاق گره بزند. لازم نیست که رنگ پرده و مبلمان دقیقاً مطابقت داشته باشند؛ استفاده از رنگ‌های مکمل برای پرده و مبلمان جذاب است. علاوه بر تطبیق رنگ، می‌توانید به تطابق بافت نیز دقت کنید. به عنوان مثال، در اتاقی که مبل راحتی دارید از پرده‌های پنبه‌ای استفاده کنید.

پرده‌ها را مقداری تیره‌تر یا روشن‌تر از رنگ دیوارها انتخاب کنید. این کار باعث ایجاد جلوه زیباتر می‌شود. می‌توانید در دکوراسیون اتاق، پرده‌ها را متمایز کنید. برای این کار رنگ‌هایی را انتخاب کنید که متضاد و مکمل رنگ دیوارها و اثاثیه باشند. با انتخاب رنگ‌های جذاب می‌توانید پرده‌ها را به نقطه کانونی تبدیل کنید. همچنین می‌توانید از پرده‌های چندلایه با رنگ‌های متضاد استفاده کنید.

خرید پرده

 

انتخاب طرح پرده

با انتخاب طرح‌های جذاب به اتاق انرژی بدهید. اتاق‌های ساده را می‌توان با پرده‌های طرح‌دار یا چاپ شده تغییر داد. برای این اتاق‌ها از رنگ‌های جذاب و زنده استفاده کنید. انتخاب طرحی که رنگ‌های متضاد با مبلمان و دیوارهای اتاق دارند، می‌تواند انرژی بیشتری ایجاد کنند. این طرح‌ها یک اتاق ساده را بسیار جالب‌تر جلوه می‌دهند. با انتخاب طرح‌های دارای خطوط عمودی، در یک اتاق با سقف پایین، ارتفاع اتاق بیشتر به نظر می‌رسد.

اتاق‌های رسمی بهتر است که با پرده‌های سنگین و چاپی پوشانده شوند. این پرده‌ها جلوه‌ای چشمگیر ایجاد می‌کنند. استفاده از پرده‌ با طرح‌های چاپی راهی آسان برای به روزرسانی دکوراسیون اتاق است که به ایجاد احساس تازگی کمک می‌کند. برای اتاق با دکوراسیون شلوغ از رنگ‌های متعادل استفاده کنید؛ برای این اتاق‌ها استفاده از پرده با طرح‌های شلوغ مناسب نیست. به تطابق طرح پرده با الگوهای دیگر وسایل دقت کنید. مثلا اگر اتاق شما تم راه‌راه دارد، پرده‌های با طرح راه‌راه انتخاب کنید.

 

طول پرده

چه پرده ای بخرم

از پرده‌های بلند استفاده کنید. پرده خیلی بلند و پنل‌های آویزان به اتاق جذابیت خاصی می‌دهد. پرده را حداقل 15 سانتی‌متر بالاتر از قاب پنجره آویزان کنید. این کار باعث می‌شود که جلوه زیبایی به اتاق داده شود. انتخاب پرده بلند که حتی روی زمین پهن می‌شود، باعث ایجاد یک نمای لوکس می‌شود. همچنین انتخاب پرده با طول بلند جلوه‌ای مدرن ایجاد می‌کند. این‌کار باعث ایجاد دکوراسیون امروزی و زیبا می‌شود. اگر سبک سنتی را دوست دارید، پرده کوتاه‌تر انتخاب کنید. در این صورت پرده‌ای بخرید که چند اینچ از کف فاصله دارد؛ با این کار جلوه‌ای کلاسیک به اتاق می‌دهید. در صورت داشتن کودک و یا حیوانات خانگی، پرده با طول‌های کوتاه‌تری انتخاب کنید؛ در این صورت از آسیب دیدن پرده جلوگیری می‌شود. اگر در محیط اتاق گرد و غبار بیش از حد وجود دارد، خرید پرده کوتاه پیشنهاد می‌شود؛ در غیر این صورت خیلی سریع کثیف می‌شوند.

همچنین بخوانید: راهنمای خرید ماشین ظرفشویی | بهترین ماشین ظرفشویی بازار

هنگام اندازه‌گیری عرض پنجره، حتماً از دو طرف چهار تا هشت اینچ اضافه بگیرید. سپس اندازه را دو برابر کنید تا از پر بودن پرده اطمینان حاصل شود. اگر بخاطر کم شدن نور آفتاب از پرده استفاده می‌کنید، انتخاب پرده با عرض زیاد از ورود نور خورشید جلوگیری می‌کند. در اتاق‌های کوچک از پرده‌های ضخیم استفاده نکنید. پارچه‌های ضخیم باعث می‌شود که اتاق کوچک‌تر به نظر برسد. برای فضاهای کوچک از پرده‌های نازک استفاده کنید؛ این کار باعث می‌شود فضا بزرگتر به نظر برسد. در اتاق کوچک از آستر نیز استفاده نکنید؛ چون باعث می‌شود که ظاهر کلی پرده‌ها پرتر شود. عمر پرده را با اضافه کردن یک پوشش محافظ افزایش دهید. اگر پرده‌ای با پارچه شکننده انتخاب کرده‌اید یا پرده‌ها در معرض تابش خورشید قرار دارند، می‌توانید با استفاده از یک پوشش محافظ عمر آن‌ها را طولانی‌تر کنید. این باعث کاهش اثر نور خورشید بر روی رنگ‌ پرده می‌شود.

 

شکل و سبک پرده

نکات انتخاب پرده

سبک پرده را با دکوراسیون اتاق هماهنگ کنید. پرده‌ها بر دکور اتاق تأثیر زیادی می‌گذارند. برای فضاهای مدرن و راحت از پرده‌های نازک و ساده استفاده کنید. در اتاق‌های رسمی باید از پرده‌های چند لایه یا ضخیم استفاده شود. سبک پرده را با توجه به دکوراسیون اتاق انتخاب کنید. مثلا اگر دکوراسیون اتاق شلوغ است، رنگ پرده را متناسب با طرح کاغذ دیواری انتخاب کنید. همچنین از پرده تک رنگ استفاده کنید. باید در نظر بگیرید که به پرده‌های تزئینی نیاز دارید یا پرده‌های اتاق شما حالت کاربردی دارد. اگر قصد ندارید پرده‌ها را جابجا کنید، می‌توانید پنل‌های ثابت را در انتهای پنجره‌ها نصب کنید. اما اگر می‌خواهید پرده‌ها را جابه‌جا کنید، یک میله در عرض آن قرار دهید؛ در این صورت امکان باز و بسته شدن پرده‌ها فراهم می‌شود.

برای خرید پرده اندازه و عملکرد اتاق را در نظر بگیرید. پرده‌های همه اتاق‌ها نباید مشابه باشد. هر اتاق فضای منحصر‌به‌فردی دارد. مثلا اتاق خواب و آشپزخانه نباید دارای پرده‌های یکسان باشند. آشپزخانه معمولاً به نور بیشتری نسبت به اتاق خواب احتیاج دارد. پارچه پرده آشپزخانه باید از جنسی انتخاب شود که قابل شستشو باشد. اگر حریم خصوصی اتاق برای شما مهم است، حتما پرده‌ها را به اندازه کل عرض پنجره انتخاب کنید.

جنس پرده

مهم‌ترین فاکتور در خرید پرده، جنس پارچه است. میزان تابش نور، اندازه و دکوراسیون اتاق در انتخاب پارچه موثرند. دوام پارچه و قابلیت شستشو آن نیز باید در نظر گرفته شود. برای انتخاب پرده، به رنگ و طرح آن نیز دقت کنید. رنگ پرده باید با رنگ دیوارها و اثاثیه هم‌خوانی داشته باشد. اندازه پرده را متناسب با شرایط اتاق و نیاز خود انتخاب کنید. به نظر شما برای خرید پرده به چه نکات دیگری باید دقت شود؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. به صفحه عمده فروشی ما نیز سر بزنید.

منبع:
https://www.plaza.ir/