شورت کد وردپرس چیست و چگونه از کد کوتاه در قالب وردپرس استفاده کنیم؟

در پاسخ به سوال شورت کد وردپرس چیست و چگونه از کد کوتاه در قالب وردپرس استفاده کنیم؟ میتوان گفت که شورت کد وردپرس قطعه کدی کوتاه است که با علامت [ شروع  و با علامت ] پایان می یابد، این قطعه کد از نسخه 2.3 وردپرس به بالا مورد استفاده قرار گرفته و توانایی اجرای توابع و دستوراتی که توسط افزونه های وردپرس و یا کدهایی که در فایل فانکشن functions.php پوسته وردپرس قرار دارد را دارا میباشد.

شورت کد وردپرس یا کد کوتاهشورت کد وردپرس یا کد کوتاه

چگونه از کد کوتاه وردپرس استفاده کنیم؟

کد کوتاه را میتوان در برگه و مطالب وردپرس به شکل مستقیم مورد استفاده قرار داد. خود وردپرس نیز از کد کوتاه برای ایجاد برخی قابلیتها مانند: قرار دادن صوت و ویدیو یا گالری تصاویر در مطالب، استفاده میکند. در این مطلب از ایران تمز چندین کد کوتاه وردپرس را معرفی و نحوه جایگذاری شورت کد در پوسته وردپرس را آموزش میدهیم پس تا انتها همراه ما باشید.

معرفی کدهای کوتاه وردپرس

ابتدا به معرفی چندین کد کوتاه که خود وردپرس از آنها استفاده میکند، میپردازیم. برخی شورتکد های وردپرس عبارتند از:

کد کوتاه پخش موسیقی یا فایل صوتی [ audio ]شورتکد پخش فیلم یا ویدیو [ video ]کد کوتاه ساخت لیست پخش موسیقی یا فیلم [ playlist ]شورت کد ساخت گالری عکس و تصاویر [ gallery ]کد کوتاه embed قرار دادن فیلمهای یوتیوب و …قرار دادن توضیحات کپشن برای تصاویر توسط [ caption ]و …

پیش از این در مطلبی با عنوان کد کوتاه پخش موسیقی و فیلم در وردپرس به معرفی و آموزش کامل پخش فایل صوتی و تصویری پرداخته ایم که میتوانید با مشاهده آن براحتی و بدون نیاز به افزونه، پخش آنلاین موسیقی و فیلم را در مطالب تان ایجاد کنید. توضیحات کامل شورتکدهای وردپرس را در صفحه Shortcode API بخوانید.

افزونه قرار دادن شورت کد وردپرس در ابزارک

توسط افزونه Shortcode Widget امکان قرار دادن مستقیم کدهای کوتاه در ابزارک وردپرس وجود دارد. پس از نصب و فعال سازی افزونه ابزارکی با عنوان ویجت کد کوتاه Shortcode Widget در بخش ابزارکهای وردپرس اضافه میشود که میتوانید با انتخاب و قرار دادن آن در ناحیه ابزارکی مورد نظر، شورت کد را به شکل مستقیم همانند تصویر زیر در آن قرار دهید.

افزونه قرار دادن شورت کد وردپرس در ابزارکافزونه قرار دادن شورت کد وردپرس در ابزارک

برای دانلود افزونه به برگه آن در مزخن افزونه های وردپرس به آدرس Shortcode Widget مراجعه کنید. راه دیگر فراخوانی کد کوتاه در ابزارکهای وردپرس استفاده از دستور php زیر در فایل فانکشن functions.php قالب وردپرس است.

add_filter(‘widget_text’,’do_shortcode’);

این دستور قابلیت پشتیبانی از شورتکد را در ابزارک متنی وردپرس فعال میکند و دیگر نیازی به نصب افزونه نیست.

چگونه از شورت کد وردپرس در پوسته استفاده کنیم؟

توسط دستور do_shortcode شورتکدها را به شکل مستقیم در کدهای پوسته وردپرس قرار دهید. استفاده از این دستور در هنگام کدنویسی یا طراحی قالب وردپرس بسیار مفید خواهد بود. نحوه استفاده از دستور را در زیر مشاهده میکنید.

echo do_shortcode(”);
// مثال
echo do_shortcode(‘[iranthemes-forms id=”91″ title=”quote”]’);

در مثال بالا شورت کد مربوط به افزونه فرم تماس ایران تمز را توسط دستور do_shortcode در هر مکان از پوسته وردپرس که بخواهیم قرار میدهیم. به پایان آموزش شورت کد وردپرس رسیدیم چنانچه سوالی درباره کدهای کوتاه دارید در بخش دیدگاه های همین مطلب مطرح کنید.

3.1 / 5 ( 11 امتیاز )

منبع:
https://iranthemes.com/