عارضۀ حالت آهن‌ربایی بدن بعد از تزریق واکسن کرونا صحت ندارد | فردای کرمان

فردای کرمان – گروه جامعه: طی روزهای اخیر فیلمی در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود که نشان می‌دهد دست یک خانم سالمند پس از تزریق واکسن کرونا، حالت آهن‌ربایی پیدا کرده و شی فلزی به دست او می‌چسبد.

این ویدئو در حالی در فضای مجازی منتشر می‌شود که این روزها، شایعه و خبرهای ضد و نقیض درباره‌ی عوارض واکسن کرونا سبب واکسن‌هراسی در میان تعدادی از مردم خصوصا سالمندان که اکنون در نوبت تزریق واکسن هستند، شده است.

در همین رابطه، مردانی، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، تصاویر و اخبار منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر عوارض تخریب‌کننده‌ی تزریق واکسن کرونا بر سلامت بدن و ایجاد حالت آهن‌ربایی در قفسه‌ی سینه و بازو را تکذیب کرد و از مردم خواست به این شایعات توجه نکنند.

به گزارش فردای کرمان به نقل از ایرنا سراسری، مسعود مردانی روز چهارشنبه 12 خردادماه درباره‌ی ویدئوی منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر عارضه‌ی حالت آهن‌ربایی بدن پس از تزریق واکسن کرونا، بیان کرد: «عوارض تخریب‌کننده‌ی تزریق واکسن کرونا بر سلامت بدن و ایجاد حالت آهن‌ربایی در قفسه‌ی سینه و بازو کذب است و مردم نباید به این شایعات توجه کنند».

وی افزود: «برخی افراد در فضای مجازی با انتشار ویدئوهایی بی‌اساس و کذب در مورد تزریق واکسن کرونا روح و روان مردم را به هم می‌ریزند و باید مسئولان ذیربط با این عوامل برخورد اساسی کنند زیرا سلامت جامعه مختل می‌شود».

این متخصص بیماری‌های عفونی به مردم اطمینان خاطر داد که واکسن کرونا را تزریق کنند و البته این واکسن عوارض خفیف و کوتاه مدتی دارد که قابل درمان و بهبودی بوده و جای نگرانی نیست.

وی اظهار کرد: «افرادی که واکسن کرونا را تزریق می‌کنند بویژه در مرحله‌ی دوم واکسیناسیون ممکن است دچار علایم عفونت‌های ویروسی مانند تب، لرز و قرمزی بدن شده یا سرگیجه و حالت تهوع داشته باشند که مصرف استامینوفن و در صورت داشتن شدت این علایم استفاده از پروفن دو تا سه روز برای بهبودی کفایت می‌کند».

مردانی تاکید کرد: «پزشکان و پرستاران، افراد بالای ۸۰ سال تاکنون در برابر ابتلا به کرونا واکسینه شده‌اند و پس از این گروه افراد بالای ۶۵ سال، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای همچون بیماران قلبی، ریوی و صعب‌العلاج، افراد دچار بیماری‌های سرطان از جمله لوسمی، لنفون و افراد تحت شیمی درمانی در اولویت واکسیناسیون خواهند بود».

وی خاطرنشان کرد: «استفاده از واکسن‌های دیگر نیز برای پیشگیری از کرونا در اروپا استفاده شده و تاکنون از ابتلای افراد به ویروس بریتانیایی جلوگیری کرده است».

مردانی با بیان اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی بعد از انجام واکسن کرونا برای همه ضروری است، گفت: «مردم باید بدانند که تا آن زمان که ویروس در جامعه شایع است باید منتظر جهش‌های گوناگون باشیم و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و نرفتن به مسافرت و دوری از اجتماعات توصیه می‌شود». /پ

منبع:
https://fardayekerman.ir/