همه چیز در مورد قرص دی سیکلومین و عوارض مصرف این دارو

قرص دی سیکلومین چیست و در چه مواردی مصرف می شود؟

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با قرص دی سیکلومین آشنا شوید.

قرص دی سیکلومین

دی سیکلومین (dicyclomine)
رده درمانی: آنتی کولینرژیک .
اشکال دارویی: قرص، آمپول، شربت

قرص دی سیکلومین چیست؟

دی سیکلومین (dicyclomine) برای تسکین دردهای روده‌ای و درد شکمی (کولیک) نوزادان و همچنین دردهای دوران قاعدگی مصرف می‌شود. این دارو در برخی از موارد برای سرطان روده و یا درمان کمکی در اسهال و سندرم روده تحریک پذیر هم تجویز می‌شود. اين دارو تا حدی دارای اثرات بی‌حس كننده موضعی است، كه ممكن است در برطرف كردن اسپاسم دستگاه گوارش و مجاری صفراوی مؤثر باشد.

اشکال دارویی این دارو به صورت قرص، شربت و آمپول می‌باشد.چنانچه دچار سندروم روده تحریک پذیر هستید علاوه بر استفاده از دارو از درمان‌های گیاهی زیر هم می‌توانید بهره‌مند شوید.

موارد مصرف

دردهای دستگاه گوارش , درمان کمکی در اسهال , روده تحریک پذیر , درد شکمی (کولیک) در شیر خوارانمیزان مصرف: 1 تا 4 قرص در روز و در کودکان 10 میلی گرم 3 تا 4 بار در روز که معادل چهار قاشق مربا خوری است.

موارد مانع

حساسیت شدید , تشنج , سنکوپ و اختلال هوشیاری

عوارض جانبی: تپش قلب , بی خوابی , سرگیجه , خستگی , تاری دید , یبوست , اتساع شکمتوجهات: مایعات دریافتی و خروجی را کنترل کنید. این دارو با آنتی هیستامین ها تداخل عملکرد دارد.

—————————————————————————————————-

این دارو برای افراد زیر منع مصرف دارد:
افراد سالخورده که دارای مشکل در مجاری ادرار و یا دفع مدفوع هستند.
افراد با سابقه تشنج
افراد با سابقه حساسیت‌های دارویی

—————————————————————————————————-

مقدار و نحوه مصرف

میزان دقیق مصرف این دارو حتما باید توسط پزشک تعیین گردد اما به طور کلی در بزرگسالان میزان مصرف به اندازه 1 تا 4 قرص (10 الی 20 میلی‌گرم) در روز و در کودکان بین 6 ماه تا دو سال مقدار (5 الی 10 میلی‌گرم) 3 تا 4 بار در روز که معادل چهار قاشق مرباخوری است می‌باشد.

—————————————————————————————————-

نکاتی که در ارتباط با مصرف این دارو باید بدانید

دی سیكلومین ممكن است در شیر ترشح شود. همچنین، این دارو ممكن است تولید شیر را كاهش دهد. مادران شیرده باید از مصرف این دارو خودداری كنند. دی سیكلومین را نباید هرگز از راه تزریق زیرجلدی مصرف كرد.شكل شربت این دارو را میتوان با آب رقیق كرد.دمای بالای محیط ممكن است احتمال بروز گرمازدگی را در افرادی كه از دیسیكلومین استفاده میكنند افزایش دهد. در صورتی كه این عوارض بروز كردند دارو را قطع نمایید.در كودكان بالای 6 ماه نیز این دارو بهتر است با احتیاط مصرف شود زیرا ممكن است بروز حملات تشنجی را افزایش دهد.دی سیکلومین را پیش از غذا میل کرده و سپس وعده غذایی را مصرف کنید.دارو را باید دور از نور و در دمای کمتر از 30 درجه سانتی‌گراد نگهداری کنید.پس‌ از مصرف‌ این‌ دارو از كار با وسایل‌ و آلاتی كه‌ به‌هوشیاری نیاز دارند از جمله‌ رانندگی خودداری گردد.

—————————————————————————————————-

توصیه‌ها و مراقبت‌های پرستاری

همه چیز در مورد قرص دی سیکلومین و عوارض مصرف این دارو

در صورت بروز تاری دید یا خواب‌آلودگی باید از انجام کارهای مخاطره‌آمیز خودداری شود.
به بیمار بگویید بروز راش و سایر بثورات جلدی و همچنین تغییرات حجم ادرار و الگوی دفع ادرار را گزارش نماید.
دی سیکلومین با کاهش تعریق خطر گرمازدگی را خصوصا در سالمندان افزایش می‌دهد.
مصرف دی سيكلومين در بيماران سالخورده بايد با احتياط همراه باشد. مقادير مصرف دارو در اين بيماران كمتر است.

—————————————————————————————————-

تداخلات دارویی درباره قرص دی سیکلومین 10 چیست؟(what is dicyclomine)

تداخلات دارویی از آن جهت حائز اهمیت است چون می تواند میزان اثربخشی قرص دی سیکلومین را کاهش یا افزایش دهد.تصور کنید که شما دارویی مصرف می کنید که میزان اثر بخشی این دارو را افزایش می دهد. بنابراین افزایش اثر این دارو می تواند شما را مستعد بروز عوارض جانبی آن نماید. بنابراین پزشک شما بایستی دوز این دارو را کاهش دهد تا بتواند عوارض این دارو را در شما کاهش دهد.

عکس این موضوع نیز صادق است، بدین معنا که اگر دارویی میزان اثر این دارو را کاهش دهد دهد بایستی پزشک شما دوز بیشتری را برای شما تجویز نماید تا بتواند بیماری شما را کنترل نماید. به همین دلیل است که به تمامی بیماران توصیه می گردد تا قبل از مصرف داروی خود سایر داروهایی را که مصرف می کنند را به پزشک خود نشان دهند تا وی بتواند تصمیم صحیح تری را در درمان آن ها بگیرد.

—————————————————————————————————-شایعترین داروهایی که با قرص دی سیکلومین تداخل دارویی می کنند عبارتند از:
لوودوپا
کتوکونازول
دیگوکسین
آمانتادین
آتروپین
قرص دی سیکلومین دل درد و اسهال و تهوع

—————————————————————————————————-

ملاحظات مهم درباره قرص دی سیکلومین 10 چیست؟(dicyclomine hydrochloride)

گرچه حساسیت دارویی شدید به قرص دی سیکلومین عارضه بسیار نادری است اما شما بایستی در صورت وجود حساسیت به این دارو یا داروهای مشابه پزشک خود را در جریان قرار دهید.همچنین به تمامی افراد توصیه می شود تا قبل از استفاده از این دارو پزشک خود را در جریان تمامی بیماری های خود قرار دهند. مشکلات گوارشی، کبدی، کلیوی و قلبی عروقی تنها برخی از این بیماری ها می باشند.

دی سیکلومین در دوران بارداری و شیردهی

قرص دی سیکلومین تنها باید زمانی در دوران بارداری مورد استفاده قرار گیرد که پزشکتان برای شما آن را تجویز نموده است. شما بایستی خطرات و مزایای این دارو را با پزشک خود مورد بحث قرار دهید. همچنین این دارو می تواند از طریق شیر مادر به کودک منتقل شود. بنابراین شیردهی به هنگام مصرف این دارو خیلی توصیه نمی گردد.

—————————————————————————————————-

گردآوری شده مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی

منبع:
https://.ir/