چرا خواب بعضی افراد را زیاد می بینیم و این خواب نشانه چیست؟ – مینویسم

آیا برایتان پیش آمده که خواب شخص خاصی را بسیار می بینید با اینکه او را به تازگی ندیده اید و یا حتی درباره او فکر هم نکرده اید. در این مواقع اولین فکری که معمولا به سراغ ما می آید این است که آیا قرار است اتفاق خاصی بیفتد یا شاید آن شخص به شما فکر می کرده. در ادامه می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که چرا خواب بعضی افراد را زیاد می بینیم؟

در خواب روح ما آزاد است به هر کجا که می خواهد برود اما اینکه مدام خواب شخص خاصی را میبینیم ممکن است کمی عجیب باشد. اگر خواب شما یک رویای صادقه باشد ممکن است به زودی آن شخص را ببینید و یا اتفاقی در زندگی شما بیفتد که به آن شخص و کارهای او مرتبط باشد اما همیشه این طور نیست گاهی خواب دیدن مکرر یک فرد خاص باعث می شود خواب راحت از ما سلب شود. با مینویسم همراه باشید تا بدانید چرا مدام خواب یک نفر را میبینیم؟

خواب تکراری نشانه چیست؟

قبل از اینکه بگوییم چرا خواب یک شخص را زیاد می بینیم، ببینیم به صورت کلی خواب تکراری نشانه چیست؟ گاهی خواب های تکراری میبینیم و این موضوع ما را نگران می کند. خواب های تکراری مانند گم شدن، سقوط از ارتفاع، فرار کردن از چیزی، شکست عاطفی و….. و گاهی دیدن خواب تکراری یک فرد خاص. بیشتر خواب های تکراری مشکلات زندگی را به ما یاد آوری می کند و اغلب نشانه هایی از ترس، استرس، غم و اندوه، نگرانی و اضطراب می باشد. خواب تکراری دیدن می تواند از عوارض بعضی از دارو ها هم باشد که فرد بعد از قطع ناگهانی دارو خواب های بد می بیند و ممکن است به صورت تکراری یک فرد یا هر چیز دیگر را در خواب و رویا ببیند.

همچنین بخوانید: چرا خواب ها را فراموش می کنیم و یادآوری آنها برایمان دشوار است؟

اما مهمترین علت دیدن خواب تکراری می تواند این باشد که ذهن شما درگیر موضوع خاصی است که برایش حل نشده و از جانب آن تحت فشار است. اما گاهی هیچ کدام از این موارد وجود ندارد و ما باز هم خواب یک فرد را زیاد می بینیم. علت چیست؟

ديدن تکراری يك فرد در خواب به چه معناست؟

دیدن تکراری یک فرد در خواب چه آن فرد دوست، آشنا و چه دشمن و غریبه باشد خواب مهمی است. ابتدا توجه کنید آن شخص را دوست دارید یا برعکس از او متنفر هستید. معمولا وقتی خواب فردی را زیاد می بینیم و آن شخص را از صمیم قلب دوست داریم این خواب به این معنی است که شما آگاهانه یا ناآگاهانه دوست دارید او را بیشتر ببینید. ممکن است بگویید مثلا خواب یک دوست را زیاد می بینید ولی درباره او هیچ فکری نمی کنید باید بگوییم درست است که شما در ضمیرآگاه خود درباره آن شخص فکر نمیکنید اما چون در گذشته ان شخص برای شما مهم بوده است ذهن ناخودآگاه شما آن شخص را فراموش نکرده و مدام او را به شما یادآوری می کند.

ممکن است بخواهید بدانید: علت راه رفتن در خواب چیست؟

گاهی نیز برعکس خواب یک شخص را زیاد می بینید و آن شخص مورد قبول شما نیست و هیچ علاقه ای به او ندارید. اگر این شخص از دوستان و نزدیکانی است که او را زیاد می بینید که دلیل دیدن چنین خوابی مشخص است اما اگر خیلی وقت است از او خبری ندارید ولی مدام خواب تکراری آن فرد را میبینید به احتمال زیاد در گذشته خاطره خوب یا بدی از او دارید و ذهن شما هنوز این موضوع را فراموش نکرده است.

کاری که متخصصین هیپنوتیزم انجام می دهند این است که به لایه های مخفی ذهن که ما فکر می کنیم فراموش شده اند دسترسی پیدا می کنند و آن را بیرون می کشند. خیلی از موارد هستند که ما به ظاهر فراموش کرده ایم اما همه چیز در ذهن ما ثبت شده و با یک تلنگر به ما یادآوری می شوند. در مواردی که این موضوع که چرا خواب بعضی افراد را زیاد می بینیم باعث شده حال واقعا نامطلوبی به شما دست بدهد و حتی زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است بهتر است با یک روانکاو مشورت کنید. در غیر این صورت توجهی به این خواب ها نداشته باشید.  خواندن مطلب بهترین خوراکی ها قبل از خواب که باعث می شود شب ها راحت بخوابیم نیز می تواند مفید باشد.

چرا خواب بعضی افراد را زیاد می بینیم

برای توقف خواب های تکراری چه کارهایی انجام دهیم؟

خواب های تکراری انتقال دهنده ی یک خبر می باشد اگر خوابی دیدید که باعث بیدار شدن شما شد بلافاصله بعد از بیدار شدن هر چیزی مانند اشیاء، فرد، مکان و یا هر چیز دیگر را که مشاهده کردید آن را در یک دفترچه با مشخصات کامل یاد داشت کنید. این کار را هر شب تکرار کنید تا تمام چیز هایی که در خواب  برای شما تکرار می شود در دفترچه موجود باشد.

بعد از یادداشت خواب های تکراری می توانید برای تحلیل آن خواب به روان پزشک مراجعه کنید یا خودتان چیز هایی را که یاد داشت کردید را بررسی کنید و آن را تفسیر کنید شاید مربوط به اتفاقاتی که در گذشته افتاده است باشد. اتفاقات گذشته که در ذهن انسان بماند معمولا باعث خواب های تکراری و ایجاد استرس و ترس می شود.

وقتی خواب خود را خوب تحلیل کردید سعی در مدیریت آن کنید و مشکلات را حل کنید اگر فشار کاری است سعی کنید آن را کاهش دهید. اگر از دست دادن عزیزان می باشد با یک نفر درد و دل کنید اگر در روابط احساسی به مشکل خوردید سعی کنید آن را حل کنید. با حل این مشکلات به مرور زمان خواب های تکراری کاهش می یابد و تمام می شود.

سعی کنید در روز حتما مدیتیشن و ورزش های تنفسی انجام دهید زیرا آرامش فراوانی به شما می دهد و استرس و اضطراب را از شما دور می کند و باعث می شود بدون دغدغه و درگیری ذهنی بخوابید تا خواب های تکراری و رویا های تکراری نبینید.

این مطلب مفید را بخوانید: چگونه به کائنات دستور دهیم؟ (۱۰ راه درخواست از کائنات)

دکتر جان مایر (روانشناس بالینی) می گوید:

مدل ذهن انسان شبیه به کامپیوتر است. وقتی که ما به خواب می رویم این کامپیوتر (ذهنمان) به فعالیت ادامه می دهد. پس خاموش و متوقف نمی شود. هنوز هم بعضی از افراد تصور می کنند که ذهن انسان در زمان خواب سفید و خالی است اما واقیت دقیقا برعکس این تصور را نشان می دهد. و همچنین می گوید:

“رویاها در اکثر موارد تکرار نمی شوند اما یک موضوع تکراری و زیاد در رویا نشان دهنده مسائلی در ذهن شماست که حل نشدن این مسئله چندین بار در ذهن شما تکرار شده است. پس اگر دوباره مثال کامپیوتر را مطرح کنیم، باید مسائل حل نشده با اطلاعات جدید جایگزین کنیم یا این مسائل را در ذهنمان حل کنیم.”

خلاصه:

دیدن رویا های تکراری و زیاد در خواب در اکثر انسان ها اتفاق می افتد و آن را تجربه می کنند. اگر در خواب رویای یک موضوع را چندین بار ببینید ذهن شما درگیر مسائلی است که این مسائل در طول روز ذهن شما را آشفته کرده است و باعث می شود این رویا در خواب شما زیاد تکرار شود. خواب دیدن یک موضوعی است که همیشه مورد توجه دانشمندان و روانشناسان بوده است که آن را نمادی از احساسات، افکار و حالات درونی انسان می دانند. اما اگر یک موضوع یا یک فرد را در رویای خود زیاد می بینید باید به دوره های مختلف زندگی شما و اتفاقاتی که روی ذهن شما اثر می گذارد توجه کنید. در این نوشته سعی کردیم به این سوال که چرا خواب بعضی افراد را زیاد می بینیم پاسخ دهیم امیدواریم پاسخ خود را دریافت کرده باشید.

منبع:
https://minevisam.com/